Easter Cup 2024

Shoreham SC

Results are provisional as of 7:22 on April 10, 2024

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
31-03-24
R2
31-03-24
R3
01-04-24
R4
01-04-24
Total Nett
1st Fast MERLIN ROCKET 3756   William Warren Megan Pascoe 980 (2.0) 1.0 1.5 Duty 1.5 Duty 6.0 4.0
2nd Fast MERLIN ROCKET 3773   Alan Warren Will Carroll 980 3.0 2.0 (4.0) 2.0 11.0 7.0
3rd Medium WAYFARER 10688   Bill Whitney John Shelton 1080 (7.0) 7.0 1.0 1.0 16.0 9.0
4th Fast 505 8685   Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 896 1.0 4.0 (6.0) 6.0 17.0 11.0
5th Medium HADRON H2 122   Ian Brooks   1045 (10.0) 8.0 2.0 3.0 23.0 13.0
6th Medium SUPERNOVA 1318   James Gerwat   1075 (8.0) 6.0 5.0 4.0 23.0 15.0
7th Medium RS AERO 5 1783   Peter Coe   1141 9.0 (11.0) 8.0 7.0 35.0 24.0
8th Medium ILCA 7 / Laser 208671   Richard Bradshaw   1102 (18.0) 12.0 7.0 10.0 47.0 29.0
9th Medium RS200 1134   Louise Carr Mark Trott 1046 (14.0) 13.0 9.0 8.0 44.0 30.0
10th Medium HADRON H2 176   Paul Walker   1045 (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 5.0 54.0 31.0
11th Medium SNIPE 29164   Ian Knight Matthew Knight 1110 5.0 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 54.0 31.0
12th Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894   Jo West   1154 4.0 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 55.0 32.0
13th Medium ILCA 6 / Laser Radial 213576   Keith McCormick   1154 11.0 (16.0) 10.0 12.0 49.0 33.0
14th Medium WAYFARER 11046   Ian O'Dell Tim Richardson 1080 (16.0) 14.0 11.0 9.0 50.0 34.0
15th Slow ILCA 4 / Laser 4.7 17   Thomas Beck   1213 12.0 (17.0) 12.0 13.0 54.0 37.0
16th Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286   Bea West   1213 6.0 9.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 61.0 38.0
17th Medium LIGHTNING 368 81   Andrew Beck   1160 17.0 (18.0) 14.0 11.0 60.0 42.0
18th Medium ILCA 6 / Laser Radial 126120   Felix Morley   1154 (15.0) 15.0 15.0 14.0 59.0 44.0
19th Medium ILCA 6 / Laser Radial 209969   Antonio Chorda   1154 13.0 10.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 69.0 46.0
20th Medium 2000 22110   John Mills Caz Mills 1118 18.0 Duty 18.0 Duty 13.0 (23.0 DNC) 72.0 49.0
21st Medium NATIONAL 12 3271   Neal Lillywhite Freya Lillywhite 1070 (23.0 RET) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0
21st Medium PHANTOM 1254   Dave Sellar   1000 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0

R1 - 31-03-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast 505 8685   Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 896 48.06 3 0.53.41 1.0
2 Fast MERLIN ROCKET 3756   William Warren Megan Pascoe 980 52.46 3 0.53.51 2.0
3 Fast MERLIN ROCKET 3773   Alan Warren Will Carroll 980 53.59 3 0.55.05 3.0
4 Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894   Jo West   1154 44.09 2 0.57.23 4.0
5 Medium SNIPE 29164   Ian Knight Matthew Knight 1110 42.31 2 0.57.27 5.0
6 Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286   Bea West   1213 46.39 2 0.57.41 6.0
7 Medium WAYFARER 10688   Bill Whitney John Shelton 1080 41.39 2 0.57.51 7.0
8 Medium SUPERNOVA 1318   James Gerwat   1075 41.56 2 0.58.31 8.0
9 Medium RS AERO 5 1783   Peter Coe   1141 45.06 2 0.59.17 9.0
10 Medium HADRON H2 122   Ian Brooks   1045 41.31 2 0.59.36 10.0
11 Medium ILCA 6 / Laser Radial 213576   Keith McCormick   1154 46.00 2 0.59.48 11.0
12 Slow ILCA 4 / Laser 4.7 17   Thomas Beck   1213 48.24 2 0.59.51 12.0
13 Medium ILCA 6 / Laser Radial 209969   Antonio Chorda   1154 46.41 2 1.00.41 13.0
14 Medium RS200 1134   Louise Carr Mark Trott 1046 42.46 2 1.01.20 14.0
15 Medium ILCA 6 / Laser Radial 126120   Felix Morley   1154 48.07 2 1.02.33 15.0
16 Medium WAYFARER 11046   Ian O'Dell Tim Richardson 1080 47.08 2 1.05.28 16.0
17 Medium LIGHTNING 368 81   Andrew Beck   1160 51.30 2 1.06.36 17.0
18 Medium ILCA 7 / Laser 208671   Richard Bradshaw   1102 50.00 2 1.08.03 18.0
18 Medium 2000 22110   John Mills Caz Mills 1118 Duty     18.0
20 Medium NATIONAL 12 3271   Neal Lillywhite Freya Lillywhite 1070 RET     23.0

R2 - 31-03-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast MERLIN ROCKET 3756   William Warren Megan Pascoe 980 58.17 3 0.59.28 1.0
2 Fast MERLIN ROCKET 3773   Alan Warren Will Carroll 980 58.46 3 0.59.58 2.0
3 Medium SNIPE 29164   Ian Knight Matthew Knight 1110 45.46 2 1.01.51 3.0
4 Fast 505 8685   Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 896 55.55 3 1.02.24 4.0
5 Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894   Jo West   1154 48.20 2 1.02.49 5.0
6 Medium SUPERNOVA 1318   James Gerwat   1075 45.02 2 1.02.50 6.0
7 Medium WAYFARER 10688   Bill Whitney John Shelton 1080 45.27 2 1.03.08 7.0
8 Medium HADRON H2 122   Ian Brooks   1045 44.10 2 1.03.24 8.0
9 Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286   Bea West   1213 51.29 2 1.03.40 9.0
10 Medium ILCA 6 / Laser Radial 209969   Antonio Chorda   1154 50.19 2 1.05.24 10.0
11 Medium RS AERO 5 1783   Peter Coe   1141 49.46 2 1.05.26 11.0
12 Medium ILCA 7 / Laser 208671   Richard Bradshaw   1102 48.09 2 1.05.32 12.0
13 Medium RS200 1134   Louise Carr Mark Trott 1046 46.06 2 1.06.07 13.0
14 Medium WAYFARER 11046   Ian O'Dell Tim Richardson 1080 47.51 2 1.06.28 14.0
15 Medium ILCA 6 / Laser Radial 126120   Felix Morley   1154 51.41 2 1.07.11 15.0
16 Medium ILCA 6 / Laser Radial 213576   Keith McCormick   1154 51.51 2 1.07.24 16.0
17 Slow ILCA 4 / Laser 4.7 17   Thomas Beck   1213 54.52 2 1.07.51 17.0
18 Medium LIGHTNING 368 81   Andrew Beck   1160 56.24 2 1.12.56 18.0
18 Medium 2000 22110   John Mills Caz Mills 1118 Duty     18.0

R3 - 01-04-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10688   Bill Whitney John Shelton 1080 0:42:43 2 0:59:20 1.0
2 Fast MERLIN ROCKET 3756   William Warren Megan Pascoe 980 Duty     1.5
3 Medium HADRON H2 122   Ian Brooks   1045 0:41:25 2 0:59:27 2.0
4 Medium HADRON H2 176   Paul Walker   1045 0:41:37 2 0:59:44 3.0
5 Fast MERLIN ROCKET 3773   Alan Warren Will Carroll 980 0:58:38 3 0:59:50 4.0
6 Medium SUPERNOVA 1318   James Gerwat   1075 0:43:29 2 1:00:40 5.0
7 Fast 505 8685   Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 896 0:55:42 3 1:02:10 6.0
8 Medium ILCA 7 / Laser 208671   Richard Bradshaw   1102 0:45:57 2 1:02:33 7.0
9 Medium RS AERO 5 1783   Peter Coe   1141 0:48:34 2 1:03:51 8.0
10 Medium RS200 1134   Louise Carr Mark Trott 1046 0:44:51 2 1:04:19 9.0
11 Medium ILCA 6 / Laser Radial 213576   Keith McCormick   1154 0:49:54 2 1:04:52 10.0
12 Medium WAYFARER 11046   Ian O'Dell Tim Richardson 1080 0:47:34 2 1:06:04 11.0
13 Slow ILCA 4 / Laser 4.7 17   Thomas Beck   1213 0:54:35 2 1:07:30 12.0
14 Medium 2000 22110   John Mills Caz Mills 1118 0:51:49 2 1:09:31 13.0
15 Medium LIGHTNING 368 81   Andrew Beck   1160 0:53:47 2 1:09:33 14.0
16 Medium ILCA 6 / Laser Radial 126120   Felix Morley   1154 0:56:11 2 1:13:02 15.0

R4 - 01-04-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:21:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium WAYFARER 10688   Bill Whitney John Shelton 1080 0:45:29 2 0:42:07 1.0
2 Fast MERLIN ROCKET 3756   William Warren Megan Pascoe 980 Duty     1.5
3 Fast MERLIN ROCKET 3773   Alan Warren Will Carroll 980 0:41:20 2 0:42:11 2.0
4 Medium HADRON H2 122   Ian Brooks   1045 0:44:47 2 0:42:51 3.0
5 Medium SUPERNOVA 1318   James Gerwat   1075 0:46:35 2 0:43:20 4.0
6 Medium HADRON H2 176   Paul Walker   1045 0:45:21 2 0:43:24 5.0
7 Fast 505 8685   Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 896 0:39:05 2 0:43:37 6.0
8 Medium RS AERO 5 1783   Peter Coe   1141 0:50:03 2 0:43:52 7.0
9 Medium RS200 1134   Louise Carr Mark Trott 1046 0:46:10 2 0:44:08 8.0
10 Medium WAYFARER 11046   Ian O'Dell Tim Richardson 1080 0:47:48 2 0:44:16 9.0
11 Medium ILCA 7 / Laser 208671   Richard Bradshaw   1102 0:48:58 2 0:44:26 10.0
12 Medium LIGHTNING 368 81   Andrew Beck   1160 0:52:10 2 0:44:58 11.0
13 Medium ILCA 6 / Laser Radial 213576   Keith McCormick   1154 0:52:21 2 0:45:22 12.0
14 Slow ILCA 4 / Laser 4.7 17   Thomas Beck   1213 0:56:33 2 0:46:37 13.0
15 Medium ILCA 6 / Laser Radial 126120   Felix Morley   1154 0:53:49 2 0:46:38 14.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com