Spring Series

Results are provisional as of 11:32 on April 15, 2024

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R3
14-04-24
Total Nett
1st   WAYFARER 10688   Bill Whitney John Shelton 1080 1.0 1.0 1.0
2nd   MERLIN ROCKET 3795   Alex Jackson Jamie Wright 980 2.0 2.0 2.0
3rd   MERLIN ROCKET 3773   Alan Warren Will Carroll 980 3.0 3.0 3.0
4th   MERLIN ROCKET 3806   Ben Jones Helen Hilditch 980 4.0 4.0 4.0
5th   CONTENDER 2713   Tyler Harmsworth   966 5.0 5.0 5.0
6th   SUPERNOVA 1318   James Gerwat   1075 6.0 6.0 6.0
7th   2000 22110   John Mills Caz Mills 1118 7.0 7.0 7.0
8th   HADRON H2 176   Paul Walker   1045 8.0 8.0 8.0
9th   ILCA 4 / Laser 4.7 17   Tom Beck   1213 9.0 9.0 9.0
10th   RS AERO 6 1783   Peter Coe   1102 10.0 10.0 10.0
11th   ILCA 7 / Laser 138582   A. Chorda   1102 11.0 11.0 11.0
12th   PHANTOM 1254   Dave Sellar   1000 12.0 12.0 12.0
13th   LIGHTNING 368 225   Andrew Beck   1160 13.0 13.0 13.0
14th   BLAZE 538   Mark Sandell   1033 14.0 14.0 14.0
15th   DART 16 2821   Nicholas Beale   905 15.0 15.0 15.0
16th   NATIONAL 12 3546   Roland Whitehead Katie Whitehead 1070 22.0 RET 22.0 22.0
16th   2000 21458   Catia Pinca David Smith 1118 22.0 Duty 22.0 22.0
16th   RS800 13   Ian Knight Matthew Knight 799 22.0 RET 22.0 22.0
16th   MERLIN ROCKET 3756   William Warren Megan Pascoe 980 22.0 Duty 22.0 22.0
16th   MERLIN ROCKET 3796   Sophie Mackley ? 980 22.0 Duty 22.0 22.0
16th   DEVOTI D-ZERO 213   Toby Lyward   1032 22.0 Duty 22.0 22.0

R3 - 14-04-24

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1   WAYFARER 10688   Bill Whitney John Shelton 1080 47:21 0:43:51 0:00:00 1.0
2   MERLIN ROCKET 3795   Alex Jackson Jamie Wright 980 43:25 0:44:18 0:00:27 2.0
3   MERLIN ROCKET 3773   Alan Warren Will Carroll 980 44:38 0:45:33 0:01:40 3.0
4   MERLIN ROCKET 3806   Ben Jones Helen Hilditch 980 44:55 0:45:50 0:01:57 4.0
5   CONTENDER 2713   Tyler Harmsworth   966 44:24 0:45:58 0:02:03 5.0
6   SUPERNOVA 1318   James Gerwat   1075 51:30 0:47:54 0:04:22 6.0
7   2000 22110   John Mills Caz Mills 1118 54:22 0:48:38 0:05:21 7.0
8   HADRON H2 176   Paul Walker   1045 50:56 0:48:44 0:05:07 8.0
9   ILCA 4 / Laser 4.7 17   Tom Beck   1213 60:22 0:49:46 0:07:11 9.0
10   RS AERO 6 1783   Peter Coe   1102 55:33 0:50:25 0:07:14 10.0
11   ILCA 7 / Laser 138582   A. Chorda   1102 57:16 0:51:58 0:08:57 11.0
12   PHANTOM 1254   Dave Sellar   1000 54:14 0:54:14 0:10:23 12.0
13   LIGHTNING 368 225   Andrew Beck   1160 63:59 0:55:09 0:13:08 13.0
14   BLAZE 538   Mark Sandell   1033 57:29 0:55:39 0:12:12 14.0
15   DART 16 2821   Nicholas Beale   905 56:35 1:02:31 0:16:54 15.0
16   NATIONAL 12 3546   Roland Whitehead Katie Whitehead 1070 RET     22.0
16   2000 21458   Catia Pinca David Smith 1118 Duty     22.0
16   RS800 13   Ian Knight Matthew Knight 799 RET     22.0
16   MERLIN ROCKET 3756   William Warren Megan Pascoe 980 Duty     22.0
16   MERLIN ROCKET 3796   Sophie Mackley ? 980 Duty     22.0
16   DEVOTI D-ZERO 213   Toby Lyward   1032 Duty     22.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com