Summer Series 2023 FLEETS

Shoreham Sailing Club

Merlin Rocket Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
04-06-2023
R3
25-06-2023
R4
02-07-2023
R6
06-08-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 1.0 Duty (1.0) 1.0 1.0 (3.0) 7.0 3.0
2nd Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 (2.0) (11.0 DNC) 2.0 1.5 Duty 1.0 17.5 4.5
3rd Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 (5.0) 2.5 Duty 3.0 (11.0 Duty 2) 2.0 23.5 7.5
4th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 Duty 31.0 9.0
5th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 6.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.5 Duty 35.5 13.5
6th Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3820 Caroline Croft Rebecca 980 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 45.0 23.0
7th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3756 Sophie Mackley Alex Warren/Samson Cross 980 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 46.0 24.0
8th Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3803 Chris Gould Sophie Mackley 980 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 47.0 25.0
9th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3665 Ross Jackson Dave Reid 980 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 48.0 26.0
10th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3669 Andy Phillips Thalia Wglie 980 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 33.0

Devoti D-Zero Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
04-06-2023
R3
25-06-2023
R4
02-07-2023
R5
09-07-2023
R6
06-08-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 1.0 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 20.0 4.0
2nd Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 2.0 30.0 14.0
3rd Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 321 Steve Piper   1029 (8.0 DNC) 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.3 Duty 1.0 33.3 17.3
4th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 201 Noel West   1029 2.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 37.0 21.0
5th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 (8.0 DNC) 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 40.0 24.0
6th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero Blue 213 Toby Lyward   1079 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 48.0 32.0
6th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 308 Gareth Griffiths   1029 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 48.0 32.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
04-06-2023
R3
25-06-2023
R4
02-07-2023
R5
09-07-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Laser Medium ILCA 7 / Laser 171939 Keith McCormick   1101 (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) 2.0 21.0 DNC 67.0 25.0
2nd Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 177861 Jo West   1150 2.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 68.0 26.0
3rd Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 180238 Hugh Metha   1150 (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 69.0 27.0
4th Laser Medium ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210 1.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 70.0 28.0
5th Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101 (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 14.0 Duty 84.0 42.0
6th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 187483 Saul Dubow   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 85.0 43.0
7th Laser Medium ILCA 7 / Laser 208671 Richard Bradshaw   1101 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 85.0 43.0
8th Laser Medium ILCA 7 / Laser 163301 Robin Cooch   1101 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 85.0 43.0
9th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Tom Perry   1150 (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 85.0 43.0
10th Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 87.0 45.0
11th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 213576 Keith McCormick   1150 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 87.0 45.0
12th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 163301 Robin Cooch   1150 (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 89.0 47.0
13th Laser Medium ILCA 7 / Laser 187483 Saul Dubow   1101 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0
13th Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 172162 Tim Holbrook   1210 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0
13th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 0 Ed Smith   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0
13th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 216402 Reuben Hudson   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0
13th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 205176 Samson Cross   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0
13th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 216656 Ed Cross   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0
13th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 212783 Hugo Valentine   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0
13th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 142209 Antonio Chorda   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 63.0

Phantom Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
04-06-2023
R3
25-06-2023
R4
02-07-2023
R5
09-07-2023
R6
06-08-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 2.0 2.0 (3.0 DNC) 2.0 (3.0 DNC) 2.0 14.0 8.0

RS200 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
04-06-2023
R5
09-07-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 (5.0 DNC) 1.0 1.0 7.0 2.0
2nd RS200 Medium RS 200 1442 Paul Walker Kris Van Teutem 1046 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 11.0 6.0
3rd RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Paul Walker 1046 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 15.0 10.0
3rd RS200 Medium RS200 980 Ian Knight Charlotte 1046 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 15.0 10.0

Wayfarer Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R3
25-06-2023
R5
09-07-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080 1.0 (4.0 DNC) 1.0 6.0 2.0
2nd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 Bill Whitney John Shelton 1080 (4.0 DNC) 1.0 4.0 DNC 9.0 5.0
3rd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 11046 Ian O'Dell Tim Richardson 1080 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 12.0 8.0

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
04-06-2023
R3
25-06-2023
R5
09-07-2023
R6
06-08-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Fast Fast 505 8685 Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 900 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 29.0 11.0
2nd Fast Fast RS 800 13 Ian Knight Mark Trott 799 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 30.0 12.0
3rd Fast Fast SHADOW X 055 Mark Sandell   750 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 37.0 19.0
4th Fast Fast 29ER 2016 Finn Southon Rhys Griffiths 897 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 37.0 19.0
5th Fast Fast RS 800 1133 Tyler Harmsworth Paul Walker 799 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 38.0 20.0
6th Fast Fast RS 300 320 Dan Sayle   965 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 27.0
6th Fast Fast CANOE INTERNATIONAL 335 Gareth Caldwell   858 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 27.0
6th Fast Fast Int Canoe OD 262 Tyler Harmsworth   905 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 27.0

Medium Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R2
04-06-2023
R3
25-06-2023
R5
09-07-2023
R6
06-08-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 (1.0) 1.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) 23.0 3.0
2nd Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.5 Duty 4.0 54.5 16.5
3rd Medium Medium Blaze 538 Mark Sandell   1033 10.0 DNF 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 55.0 17.0
4th Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 212391 Fiona Stevens   1150 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 19.0 DNC 1.0 61.0 23.0
5th Medium Medium Byte CII 3689 Louise Carr   1148 (19.0 DNC) 3.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 62.0 24.0
6th Medium Medium National 12 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1089 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 78.0 40.0
7th Medium Medium National 12 3492 Roland Whitehead Katie Whitehead 1089 (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 78.0 40.0
8th Medium Medium FIREFLY 3919 Jeff Mctaggart Tim Jones 1165 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 78.0 40.0
9th Medium Medium RS AERO 5 1783 Peter Coe   1136 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 79.0 41.0
10th Medium Medium National 12 3492 Roland Whitehead Katie Whitehead 1089 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 80.0 42.0
11th Medium Medium Weta 133 Chris Hodge   950 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 81.0 43.0
12th Medium Medium ALBACORE 2025 Chas Hammond Mandy Hammond 1038 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 81.0 43.0
13th Medium Medium RS AERO 6 2679 Fiona Stevens   1105 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 82.0 44.0
14th Medium Medium Laser 2000 2562     1112 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 84.0 46.0
15th Medium Medium Laser 2000   David Larner Diane Larner 1112 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 57.0
15th Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 197304 Otis Perry   1150 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 57.0
15th Medium Medium RS AERO 6 1783 Peter Coe   1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 57.0
15th Medium Medium RS AERO 7 1783 Peter Coe   1063 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 57.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R4
02-07-2023
R5
09-07-2023
R10
20-08-23
Total Nett
1st Slow Slow TOPPER 48349 Josep Shorter   1369 3.0 1.0 (7.0 DNC) 11.0 4.0
2nd Slow Slow TOPPER 47316 Vincent Shorter   1369 1.0 3.0 (7.0 DNC) 11.0 4.0
3rd Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369 (5.0) 4.0 1.0 10.0 5.0
4th Slow Slow TOPPER 46465 Callum Harris   1369 4.0 2.0 (7.0 DNC) 13.0 6.0
5th Slow Slow TOPPER 4.2 46465 Callum Harris   1420 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 16.0 9.0
6th Slow Slow TOPPER 44502 Alfie Tollit   1369 (7.0 DNF) 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 14.0

Race 1 on May 29th Abondoned

R2 - Merlin Rocket Fleet - 04-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 Duty     1.0
1 Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3820 Caroline Croft Rebecca 980 43.34   0.44.27 1.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 44.57   0.45.52 2.0
4 Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3803 Chris Gould Sophie Mackley 980 46.41   0.47.38 3.0
5 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 47.50   0.48.49 4.0
6 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 53:03   0:54:08 5.0
7 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 1.00.54   1.02.09 6.0

R3 - Merlin Rocket Fleet - 25-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 1:01:28 4 1:02:43 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3756 Sophie Mackley Alex Warren/Samson Cross 980 1:02:34 4 1:03:51 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 Duty     2.5
4 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 1:07:13 4 1:08:35 3.0

R4 - Merlin Rocket Fleet - 02-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 26   0:00:27 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 28:25   0:29:00 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 31:26   0:32:04 3.0

R6 - Merlin Rocket Fleet - 06-08-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 47.22   0.48.20 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 Duty     1.5
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 49.42   0.50.43 2.0
4 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 Duty 2     11.0

R10 - Merlin Rocket Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 1.04.59   1.06.19 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 1.05.53   1.07.14 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 1.07.24   1.08.47 3.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 Duty     3.0
5 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3665 Ross Jackson Dave Reid 980 1.07.38   1.09.01 4.0
6 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 Duty     4.5

R2 - Devoti D-Zero Fleet - 04-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 54.04   0.52.33 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 201 Noel West   1029 1.06.49   1.04.56 2.0

R3 - Devoti D-Zero Fleet - 25-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 0:49:34 3 0:48:10 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 0:54:23 3 0:52:51 2.0
3 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 201 Noel West   1029 0:55:50 3 0:54:16 3.0
4 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 321 Steve Piper   1029 0:55:57 3 0:54:22 4.0
5 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 0:56:33 3 0:54:57 5.0

R4 - Devoti D-Zero Fleet - 02-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 32:48   0:31:53 1.0

R5 - Devoti D-Zero Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 44:15 3 0:43:00 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 51:42 3 0:50:15 2.0

R6 - Devoti D-Zero Fleet - 06-08-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 321 Steve Piper   1029 Duty 4.3

R10 - Devoti D-Zero Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 321 Steve Piper   1029 57.24   0.55.47 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 1.00.11   0.58.29 2.0
3 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 1.04.11   1.02.22 3.0

R2 - Laser Fleet - 04-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210 1.04.27   0.53.16 1.0
2 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 177861 Jo West   1150 1.03.47   0.55.28 2.0
3 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 213576 Keith McCormick   1150 1.05.40   0.57.06 3.0

R3 - Laser Fleet - 25-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Tom Perry   1150 0:58:00 3 0:50:26 1.0
2 Laser Medium ILCA 7 / Laser 171939 Keith McCormick   1101 0:56:42 3 0:51:30 2.0
3 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 177861 Jo West   1150 0:59:59 3 0:52:10 3.0
4 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 180238 Hugh Metha   1150 1:01:13 3 0:53:14 4.0
5 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 163301 Robin Cooch   1150 1:01:52 3 0:53:48 5.0
6 Laser Medium ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210 1:06:35 3 0:55:02 6.0
7 Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101 1:10:00 3 1:03:35 7.0

R4 - Laser Fleet - 02-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 7 / Laser 163301 Robin Cooch   1101 35:04   0:31:51 1.0

R5 - Laser Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 7 / Laser 208671 Richard Bradshaw   1101 52:39 3 0:47:49 1.0
2 Laser Medium ILCA 7 / Laser 171939 Keith McCormick   1101 53:41 3 0:48:46 2.0

R10 - Laser Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 187483 Saul Dubow   1150 1.01.03   0.53.05 1.0
2 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 180238 Hugh Metha   1150 1.02.43   0.54.32 2.0
3 Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142 1.04.56   0.56.52 3.0
4 Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101 Duty     14.0

R2 - Phantom Fleet - 04-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 46.49   0.46.43 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 57.20   0.57.13 2.0

R3 - Phantom Fleet - 25-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 0:45:09 3 0:45:04 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 0:51:20 3 0:51:14 2.0

R4 - Phantom Fleet - 02-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 27:45   0:27:42 1.0

R5 - Phantom Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 42:56 3 0:42:51 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 48:06 3 0:48:00 2.0

R6 - Phantom Fleet - 06-08-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 50.50   0.50.44 1.0

R10 - Phantom Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 53.28   0.53.22 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 56.43   0.56.36 2.0

R2 - RS200 Fleet - 04-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS200 Medium RS 200 1442 Paul Walker Kris Van Teutem 1046 56.58   0.54.28 1.0

R5 - RS200 Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 48:56 3 0:46:47 1.0

R10 - RS200 Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 58.48   0.56.13 1.0

R3 - Wayfarer Fleet - 25-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080 0:50:20 3 0:46:36 1.0

R5 - Wayfarer Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 Bill Whitney John Shelton 1080 46:50 3 0:43:22 1.0

R10 - Wayfarer Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080 54.32   0.50.30 1.0

R2 - Fast Fleet - 04-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fast RS 800 13 Ian Knight Mark Trott 799 56.09   1.10.17 1.0

R3 - Fast Fleet - 25-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fast 505 8685 Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 900 0:55:24 4 1:01:33 1.0

R5 - Fast Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fast 29ER 2016 Finn Southon Rhys Griffiths 897 44:31 3 0:49:38 1.0
2 Fast Fast RS 800 1133 Tyler Harmsworth Paul Walker 799 45:54 3 0:57:27 2.0

R6 - Fast Fleet - 06-08-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fast SHADOW X 055 Mark Sandell   750 52.47   1.10.23 1.0

R10 - Fast Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fast 505 8685 Gareth Caldwell Tyler Harmsworth 900 1.03.00   1.10.00 1.0
2 Fast Fast RS 800 13 Ian Knight Mark Trott 799 1.24.89   1.46.59 2.0

R2 - Medium Fleet - 04-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 57.20   0.53.14 1.0
2 Medium Medium FIREFLY 3919 Jeff Mctaggart Tim Jones 1165 1.03.56   0.54.53 2.0
3 Medium Medium RS AERO 5 1783 Peter Coe   1136 1.04.38   0.56.54 3.0
4 Medium Medium National 12 3492 Roland Whitehead Katie Whitehead 1089 1.02.02   0.56.58 4.0
5 Medium Medium ALBACORE 2025 Chas Hammond Mandy Hammond 1038 1.01.13   0.58.59 5.0
6 Medium Medium RS AERO 6 2679 Fiona Stevens   1105 1.05.23   0.59.10 6.0
7 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 1.02.51   1.02.21 7.0
8 Medium Medium Laser 2000 2562     1112 1.09.63   1.03.00 8.0
9 Medium Medium Blaze 538 Mark Sandell   1033 DNF     10.0

R3 - Medium Fleet - 25-06-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 0:51:48 3 0:48:06 1.0
2 Medium Medium National 12 3492 Roland Whitehead Katie Whitehead 1089 0:55:41 3 0:51:08 2.0
3 Medium Medium Byte CII 3689 Louise Carr   1148 0:58:52 3 0:51:17 3.0
4 Medium Medium Blaze 538 Mark Sandell   1033 0:56:48 3 0:54:59 4.0
5 Medium Medium Weta 133 Chris Hodge   950 0:56:30 3 0:59:28 5.0

R5 - Medium Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 49:10 3 0:45:39 1.0
2 Medium Medium Byte CII 3689 Louise Carr   1148 56:04 3 0:48:50 2.0
3 Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 212391 Fiona Stevens   1150 56:12 3 0:48:52 3.0

R6 - Medium Fleet - 06-08-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 54.22   0.50.29 1.0
2 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 Duty     5.5

R10 - Medium Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 212391 Fiona Stevens   1150 1.02.46   0.54.35 1.0
2 Medium Medium National 12 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1089 1.00.26   0.55.30 2.0
3 Medium Medium Blaze 538 Mark Sandell   1033 1.00.18   0.58.22 3.0
4 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 1.03.42   1.03.12 4.0

R4 - Slow Fleet - 02-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Slow TOPPER 47316 Vincent Shorter   1369 26   0:00:19 1.0
2 Slow Slow TOPPER 4.2 46465 Callum Harris   1420 29:28   0:20:45 2.0
3 Slow Slow TOPPER 48349 Josep Shorter   1369 29:25   0:21:29 3.0
4 Slow Slow TOPPER 46465 Callum Harris   1369 29:28   0:21:31 4.0
5 Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369 30:15   0:22:06 5.0
6 Slow Slow TOPPER 44502 Alfie Tollit   1369 DNF     7.0

R5 - Slow Fleet - 09-07-2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Slow TOPPER 48349 Josep Shorter   1369 47:00 2 0:34:20 1.0
2 Slow Slow TOPPER 46465 Callum Harris   1369 47:58 2 0:35:02 2.0
3 Slow Slow TOPPER 47316 Vincent Shorter   1369 49:38 2 0:36:15 3.0
4 Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369 50:58 2 0:37:14 4.0

R10 - Slow Fleet - 20-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369 1.37.68   1.11.41 1.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com