Autumn Series 2023

Shoreham Sailing Club

Results are provisional as of 15:44 on October 22, 2023

Fast Handicap

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 (5.0) 1.0 Duty (16.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 28.0 4.0
2nd Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 67.0 19.0
3rd Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 3.0 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 71.0 23.0
4th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 8.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 2.0 16.0 DNC 76.0 28.0
5th Cat Fast Dart 16 2821 Nick Beale   890 9.0 2.0 (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 79.0 31.0
6th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 11.0 Duty 92.0 44.0
7th Cat Fast Shadow X 055 Mark Sandell   750 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 98.0 50.0
8th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Tom H S Alex Warren 980 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 98.0 50.0
9th Fast Fast Contender 2713 Tyler Harmsworth   969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 99.0 51.0
10th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3669 Andy Phillips Thalia Wylie 980 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 99.0 51.0
11th Fast Fast Devoti D-one 405 Tyler Harmsworth   948 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 100.0 52.0
12th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3756 Sophie Mackley Alex Warren/Samson Cross 980 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 100.0 52.0
13th Fast Fast Fireball 15046 Phil Popple James Popple 952 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 102.0 54.0
14th Fast Fast RS 800 1133 Gareth Caldwell Paul Walker 799 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 103.0 55.0
15th Cat Fast Nacra 17 118 Stuart Payne Nigel Penny 672 16.0 Duty (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 112.0 64.0

Medium Handicap

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 (6.0) (3.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 15.0 4.0
2nd Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 1.5 Duty 1.0 (3.0) (36.0 DNC) 2.0 1.5 Duty 2 (3.0) 48.0 6.0
3rd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080 (4.0) 4.0 2.3 Duty 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 85.3 9.3
4th Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 1.0 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 4.0 (5.0) 88.0 11.0
5th RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 3.0 2.0 3.0 Duty 120.0 12.0
6th Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101 5.0 (36.0 DNC) 4.0 5.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.7 Duty 126.7 18.7
7th RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046 (9.0) 5.0 (36.0 DNC) 6.0 5.0 6.0 (36.0 DNC) 103.0 22.0
8th RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 9.3 Duty (36.0 DNC) (36.0 DNC) 9.0 10.0 9.0 (36.0 DNC) 145.3 37.3
9th Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002 8.0 (36.0 DNC) 10.5 Duty (36.0 DNC) 13.0 10.5 Duty 2 (36.0 DNC) 150.0 42.0
10th Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 9.0 3.0 36.0 DNC 163.0 55.0
11th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 12.0 4.0 165.0 57.0
12th Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 10.0 (36.0 DNC) 11.0 36.0 DNC 167.0 59.0
13th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 (36.0 DNC) 8.0 (36.0 DNC) 11.0 (36.0 DNC) 13.0 36.0 DNC 176.0 68.0
14th Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 15.0 RET (36.0 DNC) 19.3 Duty (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 36.0 DNC 185.3 77.3
15th Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142 10.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 14.0 20.0 Duty 36.0 DNC 188.0 80.0
16th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894 Jo West   1150 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 6.0 8.0 36.0 DNC 194.0 86.0
17th Laser Medium ILCA 7 / Laser 213576 Keith McCormick   1101 11.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 10.0 36.0 DNC 201.0 93.0
18th Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101 (36.0 DNC) 26.7 Duty (36.0 DNC) 8.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 214.7 106.7
19th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Tom Perry   1150 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 218.0 110.0
20th Medium Medium Solo 5943 Phil Popple   1142 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 219.0 111.0
21st Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 212391 Fiona Stevens   1150 3.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 219.0 111.0
22nd Laser Medium ILCA 7 / Laser 208671 Richard Bradshaw   1101 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 5.0 36.0 DNC 221.0 113.0
23rd Medium Medium Laser 2000 2428 Jamie Wright Sophie Mackley/Asa Wright 1112 (36.0 DNC) 6.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 222.0 114.0
24th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 202153 Fiona Stevens   1150 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 7.0 36.0 DNC 36.0 DNC 223.0 115.0
25th Laser Medium ILCA 7 / Laser 118367 Richard Bramley   1101 (36.0 DNC) 7.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 223.0 115.0
26th Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 197304 Otis Perry   1150 7.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 223.0 115.0
27th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 180238 Hugh Mehta   1150 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 8.0 36.0 DNC 36.0 DNC 224.0 116.0
28th Medium Medium Laser 2000 21458 Catia Pinca David Smith 1112 (36.0 DNC) 9.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 225.0 117.0
29th Medium Medium FIREFLY 3919 Jeff Mctaggart Tim Jones 1165 (36.0 DNC) 11.0 DNF (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 227.0 119.0
30th Laser Medium ILCA 7 / Laser 163301 Robin Cooch   1101 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 11.5 36.0 DNC 36.0 DNC 227.5 119.5
30th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Saul Dubow   1150 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 11.5 36.0 DNC 36.0 DNC 227.5 119.5
32nd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 11046 Ian O'Dell Tim Richardson 1080 12.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 228.0 120.0
33rd RS200 Medium RS200 1322 Ed Flude Amanda Flude 1046 13.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 229.0 121.0
34th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 179819 Tim Clark   1150 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 15.0 36.0 DNC 36.0 DNC 231.0 123.0
35th Medium Medium HADRON H2 144 Bill Whitney   1038 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 16.0 36.0 DNC 36.0 DNC 232.0 124.0

Slow Handicap

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210 (6.0 DNC) 1.0 1.0 6.0 DNC 14.0 8.0
2nd Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 212037 Joseph Shorter   1210 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 19.0 13.0
3rd Slow Slow TOPPER 46465 Callum Harris   1369 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0
4th Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 20.0 14.0
5th Slow Slow TOPPER 47316 Vincent Shorter   1369 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 21.0 15.0

Race 1 on May 29th Abondoned

R1 - Fast Handicap - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980     49.14 0.50.14 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Tom H S Alex Warren 980     49.47 0.50.48 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980     51.21 0.52.24 3.0
4 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3756 Sophie Mackley Alex Warren/Samson Cross 980     51.24 0.52.27 4.0
5 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     51.46 0.52.49 5.0
6 Fast Fast Fireball 15046 Phil Popple James Popple 952     58.13 1.01.09 6.0
7 Fast Fast RS 800 1133 Gareth Caldwell Paul Walker 799     50.18 1.02.57 7.0
8 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980     61.55 1.03.11 8.0
9 Cat Fast Dart 16 2821 Nick Beale   890     63.55 1.11.49 9.0
10 Cat Fast Nacra 17 118 Stuart Payne Nigel Penny 672     Duty   16.0

R2 - Fast Handicap - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     Duty   1.0
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980     50.26 0.51.28 1.0
3 Cat Fast Dart 16 2821 Nick Beale   890     1.00.00 1.07.25 2.0

R3 - Fast Handicap - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980     29.50 0.30.27 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980     30.06 0.30.43 2.0

R4 - Fast Handicap - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     33:14 0:33:55 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980     34:45 0:35:28 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3669 Andy Phillips Thalia Wylie 980     36:47 0:37:32 3.0
4 Cat Fast Dart 16 2821 Nick Beale   890     38:34 0:43:20 4.0

R5 - Fast Handicap - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     52.52 0.53.57 1.0
2 Cat Fast Shadow X 055 Mark Sandell   750     52.36 1.10.08 2.0

R8 - Fast Handicap - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 11:15:00 12:12:06 0:57:06 0:58:16 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 11:15:00 12:13:39 0:58:39 0:59:51 2.0
3 Fast Fast Contender 2713 Tyler Harmsworth   969 11:15:00 12:14:06 0:59:06 1:00:59 3.0

R9 - Fast Handicap - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980     45.12 0.46.07 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980     45.53 0.46.49 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     47.49 0.48.48 3.0
4 Fast Fast Devoti D-one 405 Tyler Harmsworth   948     49.03 0.51.44 4.0
5 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980     Duty   11.0

R1 - Medium Handicap - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     43.36 0.40.29 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     Duty   1.5
3 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Tom Perry   1150     46.59 0.40.51 2.0
4 Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 212391 Fiona Stevens   1150     47.04 0.40.56 3.0
5 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     44.33 0.41.15 4.0
6 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     46.51 0.42.33 5.0
7 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     42.39 0.42.34 6.0
8 Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 197304 Otis Perry   1150     49.20 0.42.54 7.0
9 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     43.25 0.43.20 8.0
10 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     45.41 0.43.40 9.0
11 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046     Duty   9.3
12 Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142     51.28 0.45.04 10.0
13 Laser Medium ILCA 7 / Laser 213576 Keith McCormick   1101     49.40 0.45.07 11.0
14 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 11046 Ian O'Dell Tim Richardson 1080     49.36 0.45.56 12.0
15 RS200 Medium RS200 1322 Ed Flude Amanda Flude 1046     64.26 1.01.36 13.0
16 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008     RET   15.0

R2 - Medium Handicap - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     41.55 0.40.44 1.0
2 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     44.44 0.41.32 2.0
3 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     41.45 0.41.40 3.0
4 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     45.38 0.42.15 4.0
5 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     44.46 0.42.48 5.0
6 Medium Medium Laser 2000 2428 Jamie Wright Sophie Mackley/Asa Wright 1112     49.47 0.44.46 6.0
7 Laser Medium ILCA 7 / Laser 118367 Richard Bramley   1101     51.40 0.46.56 7.0
8 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029     48.38 0.47.16 8.0
9 Medium Medium Laser 2000 21458 Catia Pinca David Smith 1112     1.00.00 0.53.57 9.0
10 Medium Medium FIREFLY 3919 Jeff Mctaggart Tim Jones 1165     DNF   11.0
11 Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101     Duty   26.7

R3 - Medium Handicap - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     30.28 0.30.24 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002     32.05 0.32.01 2.0
3 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     Duty   2.3
4 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     35.33 0.34.33 3.0
5 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     38.29 0.34.57 4.0
6 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029     38.04 0.37.00 5.0
7 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     Duty   10.5
8 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008     Duty   19.3

R4 - Medium Handicap - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     33:13 0:30:45 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     31:58 0:31:54 2.0
3 Medium Medium Solo 5943 Phil Popple   1142     37:37 0:32:56 3.0
4 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046     35:36 0:34:02 4.0
5 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     38:00 0:34:31 5.0
6 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     36:14 0:34:38 6.0
7 Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064     38:36 0:36:17 7.0
8 Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101     40:00 0:36:20 8.0
9 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046     38:35 0:36:53 9.0
10 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002     37:11 0:37:07 10.0
11 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029     39:35 0:38:28 11.0

R5 - Medium Handicap - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     41.26 0.41.21 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     43.05 0.41.52 2.0
3 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046     43.49 0.41.53 3.0
4 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     45.20 0.42.06 4.0
5 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     44.53 0.42.55 5.0
6 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894 Jo West   1150     49.41 0.43.12 6.0
7 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 202153 Fiona Stevens   1150     49.51 0.43.21 7.0
8 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 180238 Hugh Mehta   1150     50.17 0.43.43 8.0
9 Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064     47.12 0.44.22 9.0
10 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046     46.25 0.44.23 10.0
11 Laser Medium ILCA 7 / Laser 163301 Robin Cooch   1101     49.06 0.44.36 11.5
11 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Saul Dubow   1150     51:17 0:44:36 11.5
13 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     45.06 0.45.01 13.0
14 Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142     51.57 0.45.29 14.0
15 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 179819 Tim Clark   1150     55.32 0.48.17 15.0
16 Medium Medium HADRON H2 144 Bill Whitney   1038     55.06 0.53.05 16.0

R8 - Medium Handicap - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 11:15:00 11:52:43 0:37:43 0:37:38 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     Duty 2   1.5
3 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046 11:15:00 11:54:54 0:39:54 0:38:09 2.0
4 Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064 11:15:00 11:56:23 0:41:23 0:38:54 3.0
5 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 11:15:00 11:57:04 0:42:04 0:39:04 4.0
6 Laser Medium ILCA 7 / Laser 208671 Richard Bradshaw   1101 11:15:00 11:58:10 0:43:10 0:39:12 5.0
7 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046 11:15:00 11:56:50 0:41:50 0:40:00 6.0
8 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 11:15:00 11:55:56 0:40:56 0:40:37 7.0
9 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894 Jo West   1150 11:15:00 12:03:09 0:48:09 0:41:52 8.0
10 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 11:15:00 11:59:12 0:44:12 0:42:15 9.0
11 Laser Medium ILCA 7 / Laser 213576 Keith McCormick   1101 11:15:00 12:03:29 0:48:29 0:44:02 10.0
12 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     Duty 2   10.5
13 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 11:15:00 12:00:04 0:45:04 0:44:59 11.0
14 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 11:15:00 12:01:24 0:46:24 0:45:06 12.0
15 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 11:15:00 12:03:44 0:48:44 0:47:22 13.0
16 Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142     Duty   20.0

R9 - Medium Handicap - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     46.50 0.46.44 1.0
2 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     53.10 0.49.14 2.0
3 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     53.11 0.51.41 3.0
3 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046     Duty   3.0
5 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029     54.40 0.53.08 4.0
6 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     Duty   4.7
7 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     60.30 0.56.10 5.0

R1 - Slow Handicap - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Slow TOPPER 46465 Callum Harris   1369     62.46 0.45.51 1.0

R5 - Slow Handicap - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210     53.15 0.44.00 1.0

R8 - Slow Handicap - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210 11:15:00 12:04:10 0:49:10 0:40:38 1.0

R9 - Slow Handicap - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 212037 Joseph Shorter   1210     57.09 0.47.14 1.0
2 Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369     65.16 0.47.40 2.0
3 Slow Slow TOPPER 47316 Vincent Shorter   1369     66.06 0.48.17 3.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com