Autumn Series 2023 FLEETS

Shoreham Sailing Club

Merlin Rocket Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 (5.0) 1.0 Duty (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 21.0 4.0
2nd Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 39.0 12.0
3rd Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 3.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 43.0 16.0
4th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 6.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 46.0 19.0
5th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 6.3 Duty 52.3 25.3
6th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Tom H S Alex Warren 980 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 56.0 29.0
7th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3669 Andy Phillips Thalia Wylie 980 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 30.0
8th Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3756 Sophie Mackley Alex Warren/Samson Cross 980 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 58.0 31.0

Devoti D-Zero Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 1.0 Duty (1.0) (1.0) (4.0 DNC) 1.0 1.0 Duty 2 1.0 10.0 4.0
2nd Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 2.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 2.0 21.0 9.0
3rd Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 (4.0 DNC) 2.0 (4.0 DNC) 1.0 (4.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 21.0 9.0

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101 2.0 (16.0 DNC) 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.3 Duty 53.3 5.3
2nd Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 8.7 Duty 16.0 DNC 82.7 34.7
3rd Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894 Jo West   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 3.0 16.0 DNC 84.0 36.0
4th Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 2.0 16.0 DNC 86.0 38.0
5th Laser Medium ILCA 7 / Laser 213576 Keith McCormick   1101 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 88.0 40.0
6th Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101 (16.0 DNC) 11.3 Duty (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 93.3 45.3
7th Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 212037 Joseph Shorter   1210 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 97.0 49.0
8th Laser Medium ILCA 7 / Laser 208671 Richard Bradshaw   1101 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 97.0 49.0
9th Laser Medium ILCA 7 / Laser 118367 Richard Bramley   1101 (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 97.0 49.0
10th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Tom Perry   1150 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 97.0 49.0
11th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 202153 Fiona Stevens   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 98.0 50.0
12th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 180238 Hugh Mehta   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 99.0 51.0
13th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Saul Dubow   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.5 16.0 DNC 16.0 DNC 101.5 53.5
13th Laser Medium ILCA 7 / Laser 163301 Robin Cooch   1101 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.5 16.0 DNC 16.0 DNC 101.5 53.5
15th Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 179819 Tim Clark   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 8.0 16.0 DNC 16.0 DNC 104.0 56.0

Phantom Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002 2.0 (4.0 DNC) 2.0 Duty (4.0 DNC) 2.0 2.0 Duty 2 (4.0 DNC) 20.0 8.0
3rd Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 2.0 2.0 (4.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 22.0 10.0

RS200 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 Duty 14.0 4.0
2nd RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046 1.0 1.0 (2.0) 2.0 2.0 (5.0 DNC) 13.0 6.0
3rd RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 3.0 Duty (5.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 (5.0 DNC) 22.0 12.0
4th RS200 Medium RS200 1322 Ed Flude Amanda Flude 1046 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 27.0 17.0

Wayfarer Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080 (1.0) (1.0) 1.0 Duty 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 11046 Ian O'Dell Tim Richardson 1080 2.0 (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 14.0 8.0

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Fast Fast Devoti D-one 405 Tyler Harmsworth   948 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 11.0 6.0
2nd Fast Fast Contender 2713 Tyler Harmsworth   969 (5.0 DNC) 1.0 5.0 DNC 11.0 6.0
3rd Fast Fast Fireball 15046 Phil Popple James Popple 952 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 11.0 6.0
4th Fast Fast RS 800 1133 Gareth Caldwell Paul Walker 799 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 12.0 7.0

Medium Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R2
28-08-23
R3
03-09-23
R4
10-09-23
R5
01-10-23
R8
15-10-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 28.0 4.0
2nd Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 11.0 DNC 49.0 16.0
3rd Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 5.0 RET (11.0 DNC) 6.3 Duty (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 58.3 25.3
4th Medium Medium Solo 5943 Phil Popple   1142 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 67.0 34.0
5th Medium Medium Laser 2000 2428 Jamie Wright Sophie Mackley/Asa Wright 1112 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 68.0 35.0
6th Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 212391 Fiona Stevens   1150 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 68.0 35.0
7th Medium Medium HADRON H2 144 Bill Whitney   1038 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 36.0
8th Medium Medium Laser 2000 21458 Catia Pinca David Smith 1112 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 36.0
9th Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 197304 Otis Perry   1150 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 36.0
10th Medium Medium FIREFLY 3919 Jeff Mctaggart Tim Jones 1165 (11.0 DNC) 5.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 71.0 38.0

Slow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27-08-23
R9
22-10-23
Total Nett
1st Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369 4.0 DNC 1.0 5.0 5.0
2nd Slow Slow TOPPER 46465 Callum Harris   1369 1.0 4.0 DNC 5.0 5.0
3rd Slow Slow TOPPER 47316 Vincent Shorter   1369 4.0 DNC 2.0 6.0 6.0

Race 1 on May 29th Abondoned

R1 - Merlin Rocket Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980     49.14 0.50.14 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Tom H S Alex Warren 980     49.47 0.50.48 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980     51.21 0.52.24 3.0
4 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3756 Sophie Mackley Alex Warren/Samson Cross 980     51.24 0.52.27 4.0
5 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     51.46 0.52.49 5.0
6 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980     61.55 1.03.11 6.0

R2 - Merlin Rocket Fleet - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     Duty   1.0
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980     50.26 0.51.28 1.0

R3 - Merlin Rocket Fleet - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980     29.50 0.30.27 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980     30.06 0.30.43 2.0

R4 - Merlin Rocket Fleet - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     33:14 0:33:55 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980     34:45 0:35:28 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3669 Andy Phillips Thalia Wylie 980     36:47 0:37:32 3.0

R5 - Merlin Rocket Fleet - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     52.52 0.53.57 1.0

R8 - Merlin Rocket Fleet - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 11:15:00 12:12:06 0:57:06 0:58:16 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3800 Richard Bramley Tony Cheal 980 11:15:00 12:13:39 0:58:39 0:59:51 2.0

R9 - Merlin Rocket Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980     45.12 0.46.07 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980     45.53 0.46.49 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980     47.49 0.48.48 3.0
4 Merlin Rocket Fast Merlin-Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980     Duty   6.3

R1 - Devoti D-Zero Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 Duty 1.0

R2 - Devoti D-Zero Fleet - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     41.55 0.40.44 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029     48.38 0.47.16 2.0

R3 - Devoti D-Zero Fleet - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     35.33 0.34.33 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029     38.04 0.37.00 2.0

R4 - Devoti D-Zero Fleet - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029     39:35 0:38:28 1.0

R5 - Devoti D-Zero Fleet - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     43.05 0.41.52 1.0

R8 - Devoti D-Zero Fleet - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     Duty 2   1.0
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029 11:15:00 12:01:24 0:46:24 0:45:06 1.0
3 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 11:15:00 12:03:44 0:48:44 0:47:22 2.0

R9 - Devoti D-Zero Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029     53.11 0.51.41 1.0
2 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 213 Toby Lyward   1029     54.40 0.53.08 2.0

R1 - Laser Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Tom Perry   1150     46.59 0.40.51 1.0
2 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     46.51 0.42.33 2.0
3 Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142     51.28 0.45.04 3.0
4 Laser Medium ILCA 7 / Laser 213576 Keith McCormick   1101     49.40 0.45.07 4.0

R2 - Laser Fleet - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 7 / Laser 118367 Richard Bramley   1101     51.40 0.46.56 1.0
2 Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101     Duty   11.3

R3 - Laser Fleet - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     38.29 0.34.57 1.0

R4 - Laser Fleet - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     38:00 0:34:31 1.0
2 Laser Medium ILCA 7 / Laser 85239 Steve Roe   1101     40:00 0:36:20 2.0

R5 - Laser Fleet - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894 Jo West   1150     49.41 0.43.12 1.0
2 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 202153 Fiona Stevens   1150     49.51 0.43.21 2.0
3 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 180238 Hugh Mehta   1150     50.17 0.43.43 3.0
4 Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210     53.15 0.44.00 4.0
5 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 118362 Saul Dubow   1150     51:17 0:44:36 5.5
5 Laser Medium ILCA 7 / Laser 163301 Robin Cooch   1101     49.06 0.44.36 5.5
7 Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142     51.57 0.45.29 7.0
8 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 179819 Tim Clark   1150     55.32 0.48.17 8.0

R8 - Laser Fleet - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Medium ILCA 7 / Laser 208671 Richard Bradshaw   1101 11:15:00 11:58:10 0:43:10 0:39:12 1.0
2 Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 133286 Bea West   1210 11:15:00 12:04:10 0:49:10 0:40:38 2.0
3 Laser Medium ILCA 6 / Laser Radial 219894 Jo West   1150 11:15:00 12:03:09 0:48:09 0:41:52 3.0
4 Laser Medium ILCA 7 / Laser 213576 Keith McCormick   1101 11:15:00 12:03:29 0:48:29 0:44:02 4.0
5 Laser Medium LASER RADIAL 209969 Antonio Chorda   1142     Duty   8.7

R9 - Laser Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Slow ILCA 4 / Laser 4.7 212037 Joseph Shorter   1210     57.09 0.47.14 1.0
2 Laser Medium ILCA 7 / Laser 199444 Saul Dubow   1101     Duty   1.3

R1 - Phantom Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     42.39 0.42.34 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     43.25 0.43.20 2.0

R2 - Phantom Fleet - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     41.45 0.41.40 1.0

R3 - Phantom Fleet - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     30.28 0.30.24 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     Duty   2.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002     32.05 0.32.01 2.0

R4 - Phantom Fleet - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     31:58 0:31:54 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002     37:11 0:37:07 2.0

R5 - Phantom Fleet - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     41.26 0.41.21 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     45.06 0.45.01 2.0

R8 - Phantom Fleet - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002 11:15:00 11:52:43 0:37:43 0:37:38 1.0
2 Phantom Medium Phantom 1306 Rowan Chaplin   1002     Duty 2   2.0
2 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1002 11:15:00 12:00:04 0:45:04 0:44:59 2.0

R9 - Phantom Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1002     46.50 0.46.44 1.0

R1 - RS200 Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     45.41 0.43.40 1.0
2 RS200 Medium RS200 1322 Ed Flude Amanda Flude 1046     64.26 1.01.36 2.0
3 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046     Duty   3.0

R2 - RS200 Fleet - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     44.46 0.42.48 1.0

R4 - RS200 Fleet - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046     35:36 0:34:02 1.0
2 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     36:14 0:34:38 2.0
3 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046     38:35 0:36:53 3.0

R5 - RS200 Fleet - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046     43.49 0.41.53 1.0
2 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046     44.53 0.42.55 2.0
3 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046     46.25 0.44.23 3.0

R8 - RS200 Fleet - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046 11:15:00 11:54:54 0:39:54 0:38:09 1.0
2 RS200 Medium RS200 1134 Louise Carr Mark Trott 1046 11:15:00 11:56:50 0:41:50 0:40:00 2.0
3 RS200 Medium RS200 1186 Jeff McTaggart Tim Jones 1046 11:15:00 11:59:12 0:44:12 0:42:15 3.0

R9 - RS200 Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200 Medium RS 200 1442 Emily Page Paul Walker 1046 Duty 1.0

R1 - Wayfarer Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     44.33 0.41.15 1.0
2 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 11046 Ian O'Dell Tim Richardson 1080     49.36 0.45.56 2.0

R2 - Wayfarer Fleet - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     45.38 0.42.15 1.0

R3 - Wayfarer Fleet - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080 Duty 1.0

R4 - Wayfarer Fleet - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     33:13 0:30:45 1.0

R9 - Wayfarer Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 John Shelton Bill Whitney 1080     53.10 0.49.14 1.0

R1 - Fast Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Fast Fireball 15046 Phil Popple James Popple 952     58.13 1.01.09 1.0
2 Fast Fast RS 800 1133 Gareth Caldwell Paul Walker 799     50.18 1.02.57 2.0

R8 - Fast Fleet - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Fast Contender 2713 Tyler Harmsworth   969 11:15:00 12:14:06 0:59:06 1:00:59 1.0

R9 - Fast Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Fast Devoti D-one 405 Tyler Harmsworth   948     49.03 0.51.44 1.0

R1 - Medium Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     43.36 0.40.29 1.0
2 Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 212391 Fiona Stevens   1150     47.04 0.40.56 2.0
3 Medium Medium ILCA 6 / Laser Radial 197304 Otis Perry   1150     49.20 0.42.54 3.0
4 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008     RET   5.0

R2 - Medium Fleet - 28-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     44.44 0.41.32 1.0
2 Medium Medium Laser 2000 2428 Jamie Wright Sophie Mackley/Asa Wright 1112     49.47 0.44.46 2.0
3 Medium Medium Laser 2000 21458 Catia Pinca David Smith 1112     1.00.00 0.53.57 3.0
4 Medium Medium FIREFLY 3919 Jeff Mctaggart Tim Jones 1165     DNF   5.0

R3 - Medium Fleet - 03-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 Duty 6.3

R4 - Medium Fleet - 10-09-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Medium Solo 5943 Phil Popple   1142     37:37 0:32:56 1.0
2 Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064     38:36 0:36:17 2.0

R5 - Medium Fleet - 01-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     45.20 0.42.06 1.0
2 Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064     47.12 0.44.22 2.0
3 Medium Medium HADRON H2 144 Bill Whitney   1038     55.06 0.53.05 3.0

R8 - Medium Fleet - 15-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Medium National 12 Foiling 3546 Roland Whitehead Katie Whitehead 1064 11:15:00 11:56:23 0:41:23 0:38:54 1.0
2 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077 11:15:00 11:57:04 0:42:04 0:39:04 2.0
3 Medium Medium RS 100 8.4 133 Chris Green   1008 11:15:00 11:55:56 0:40:56 0:40:37 3.0

R9 - Medium Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Medium Supernova 1318 James Gerwat   1077     60.30 0.56.10 1.0

R1 - Slow Fleet - 27-08-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Slow TOPPER 46465 Callum Harris   1369     62.46 0.45.51 1.0

R9 - Slow Fleet - 22-10-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Slow TOPPER 45975 Fraser Ferguson   1369     65.16 0.47.40 1.0
2 Slow Slow TOPPER 47316 Vincent Shorter   1369     66.06 0.48.17 2.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com