venue burgee

Navigators Trophy 2022

Shoreham Sailing Club

Results are provisional as of 19:36 on March 27, 2022

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY R1
 
Total Nett
1st Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3756 Sophie Mackley Toni Wright 980 1.0 1.0 1.0
2nd Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 2.0 2.0 2.0
3rd Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 3.0 3.0 3.0
4th Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 4.0 4.0 4.0
5th Fast Fast RS400 1503 Peter Snowdon Louise Carr 942 5.0 5.0 5.0
6th Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 6.0 6.0 6.0
7th Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 Bill Whitney Philip Ayton 1080 7.0 7.0 7.0
8th Laser Medium Laser 199441 Calum Tait   1100 8.0 8.0 8.0
9th Medium Medium Supernova 1080 James Gerwat   1077 9.0 9.0 9.0
10th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 280 Steve Southall   1029 10.0 10.0 10.0
11th Medium Medium Firefly 3919 Jeff McTaggart Tim Jones 1172 11.0 11.0 11.0
12th Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10716 Chas Hammond Mandy Hammond 1080 12.0 12.0 12.0
13th Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1004 13.0 13.0 13.0
14th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 14.0 14.0 14.0
15th Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1004 15.0 15.0 15.0
16th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero Blue 213 Toby Lyward   1079 16.0 16.0 16.0
17th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 321 Steve Piper   1029 17.0 Duty 17.0 17.0
17th Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 17.0 Duty 17.0 17.0
17th Laser Medium RS Aero 7 xxx Fiona Stevens   1065 17.0 Duty 17.0 17.0
17th Medium Medium RS Aero 7 3127 Adam Thompson   1065 17.0 Duty 17.0 17.0
17th Laser Medium Laser 178468 Rowan Chaplin   1100 17.0 Duty 17.0 17.0
17th RS200 Medium RS200 980 Ian Knight Charlotte 1046 17.0 Duty 17.0 17.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Handicap Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3756 Sophie Mackley Toni Wright 980 0.54.16 3 0.55.22 1.0
2 Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3806 Ben Jones Helen Hilditch 980 0.56.03 3 0.57.12 2.0
3 Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3696 Alex Warren Jonty Freeman 980 0.56.05 3 0.57.14 3.0
4 Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3773 Alan Warren Will Carroll 980 0.56.28 3 0.57.37 4.0
5 Fast Fast RS400 1503 Peter Snowdon Louise Carr 942 0.54.57 3 0.58.20 5.0
6 Merlin Rocket Fast Merlin Rocket 3796 William Warren Megan Pascoe 980 0.57.18 3 0.58.28 6.0
7 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10688 Bill Whitney Philip Ayton 1080 0.42.58 2 0.59.41 7.0
8 Laser Medium Laser 199441 Calum Tait   1100 0.44.49 2 1.01.07 8.0
9 Medium Medium Supernova 1080 James Gerwat   1077 0.44.31 2 1.02.00 9.0
10 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 280 Steve Southall   1029 0.42.50 2 1.02.26 10.0
11 Medium Medium Firefly 3919 Jeff McTaggart Tim Jones 1172 0.50.20 2 1.04.25 11.0
12 Wayfarer Medium Wayfarer (Hartley) 10716 Chas Hammond Mandy Hammond 1080 0.46.34 2 1.04.41 12.0
13 Phantom Medium Phantom 1454 Ivan Walsh   1004 0.43.38 2 1.05.11 13.0
14 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 140 Martin Walker   1029 0.44.46 2 1.05.15 14.0
15 Phantom Medium Phantom 1254 Dave Sellar   1004 0.43.58 2 1.05.41 15.0
16 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero Blue 213 Toby Lyward   1079 0.49.19 2 1.08.34 16.0
17 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 321 Steve Piper   1029 Duty     17.0
17 Devoti D-Zero Medium Devoti D-Zero 322 Gary Inkpen   1029 Duty     17.0
17 Laser Medium RS Aero 7 xxx Fiona Stevens   1065 Duty     17.0
17 Medium Medium RS Aero 7 3127 Adam Thompson   1065 Duty     17.0
17 Laser Medium Laser 178468 Rowan Chaplin   1100 Duty     17.0
17 RS200 Medium RS200 980 Ian Knight Charlotte 1046 Duty     17.0

Merlins 3756 and 3806 would also finish 1st and 2nd if all finished at 2 laps


Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com